July 12

Aleanca qeverisëse e Turqisë kundërshton njohjen e gjenocidit të Srebrenicës

0  comments

Partia për Drejtësi dhe Zhvillim në pushtet e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, AKP, dhe aleati i saj, Partia e Lëvizjes Nacionaliste, MHP, hodhën poshtë një propozim parlamentar nga Partia Popullore Republikane kryesore opozitare, CHP, të mërkurën për të njohur masakrat e Srebrenicës si gjenocid.

Propozimi i CHP-së bëri gjithashtu thirrje që 11 korriku të shpallet Dita e Përkujtimit të Gjenocidit për të përkujtuar vrasjet e më shumë se 7,000 burrave dhe djemve boshnjakë nga forcat serbe të Bosnjës në vitin 1995.

Por pavarësisht faktit se presidenti Erdogan shihet si një aleat i boshnjakëve myslimanë të Bosnje dhe Hercegovinës, aleanca qeverisëse, e cila ka shumicën në parlamentin turk, e bllokoi propozimin.

“Nuk mund ta kuptoj se si dhe pse e refuzuan këtë projektligj. Ky është një skandal”, tha për BIRN Omer Faruk Gergerlioglu, një aktivist i lartë turk për të drejtat e njeriut dhe një ligjvënës nga Partia e Majtë e Gjelbër pro-kurde.

Refuzimi shkaktoi debate të zemëruara në parlament.

Gergerlioglu tha se ai i pyeti ligjvënësit e AKP-së dhe MHP-së për arsyet e vendimit të tyre, por deputetët e AKP-së thjesht i bërtitën atij: “S’ka ç’të duhet.”

“Ata nuk dinin çfarë të bënin dhe çfarë të thoshin. Besoj se edhe ata ishin të pakënaqur me atë që bënë”, shtoi Gergerlioglu.

Turqia nën presidentin Erdogan, i cili ka 21 vjet që drejton vendin, është bërë një lojtar aktiv në Ballkan dhe i ka kushtuar vëmendje të veçantë komuniteteve myslimane, përfshirë boshnjakët.

Gergerlioglu tha se ai beson se ka tre arsye pse aleanca qeverisëse e Erdoganit e refuzoi projektligjin.

“Së pari, ata nuk duan të hyjnë në debatin për gjenocidin pasi nuk duan të përkeqësojnë marrëdhëniet me Serbinë. Së dyti, ata e refuzuan këtë projektligj sepse opozita kryesore CHP e solli në parlament. Së treti, ata kanë frikë nga efektet e tij për shkak të debatit për gjenocidin armen”, tha Gergerlioglu.

Disa parlamente në mbarë botën i kanë njohur vrasjet dhe dëbimet e armenëve nën Perandorinë Osmane gjatë Luftës së Parë Botërore në 1915 si gjenocid. Turqia e kundërshton me forcë akuzën.

Garo Paylan, një ish-deputet turk me origjinë armene, propozoi në vitin 2022 kur ishte deputet që parlamenti të njihte dhunën e vitit 1915 si gjenocid, por kryetari i parlamentit e hodhi poshtë propozimin si të paligjshëm.


Tags

gjenocid, gjenocid armen, Rexhep Taip Erdogan, Rexhep Tajip Erdogan, Srebrenice, Turqi


You may also like

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Forma e kontaktit

Name*
Email*
Message
0 of 350